با مزایای استفاده از هوش تجاری در صنعت بیمه آشنا شوید

هوش تجاری در صنعت بیمه

فهرست مطالب

مقدمه

داده‌ها و نحوه استفاده از آنها مسلماً مهم‌ترین عامل در برآورده کردن انتظارات مشتریان و بهبود فرایند کلی توسط یک شرکت بیمه است. به‌منظور استفاده حداکثری از همه منابع داده، شرکت‌ها به یک سیستم قدرتمند نیاز دارند تا اطلاعات را سازماندهی، ادغام، پاک‌سازی و پردازش کند و بینش‌های قابل‌درک‌تر و عملی‌تری را ارائه دهند.

با اینکه امروز برنامه‌های تجزیه‌وتحلیل داده‌ها بی‌شمار هستند، اما همه آن­ها تحت یک چتر جامع قرار می‌گیرند که همه سازمان‌ها باید درباره آن بدانند و از آن استفاده کنند. این برنامه جامع هوش تجاری است. ما در ادامه قصد داریم در خصوص هوش تجاری در صنعت بیمه بیش­تر صحبت کنیم.

 

تعریف هوش تجاری

هوش تجاری یا BI به فرایند تجزیه، تحلیل و تفسیر داده‌ها به‌منظور استخراج بینش‌های ارزشمند اشاره دارد که می‌تواند بر روی تصمیمات کلیدی کسب‌وکارها تأثیر بسیار زیادی بگذارد. نرم‌افزارهای هوش تجاری، داده‌های شرکت را جمع‌آوری کرده و تجسم داده‌ای دقیقی از فرایندها و عملیات تجاری ضروری ایجاد می‌کنند. مشاهده چنین داده‌هایی در قالب‌های بصری، مدیران کسب‌وکارها را قادر می‌سازد تا الگوها را شناسایی کرده و از آن اطلاعات برای تصمیم‌گیری‌های استراتژیک خود استفاده کنند.

 اما ممکن است هوش تجاری با تجزیه‌وتحلیل تجاری اشتباه گرفته شود. اگرچه این دو واژه شبیه هم هستند اما به‌هیچ‌عنوان به یک معنا نخواهد بود. تجزیه‌وتحلیل تجاری بیش­تر کارهای مشابه با هوش تجاری را از نظر تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و شناسایی الگوها انجام می‌دهد. به‌عنوان‌مثال یک بیمه‌گر که برای شرکت بیمه خودرو کار می‌کند می‌تواند به کمک تجزیه‌وتحلیل تجاری ارزیابی ریسک برای یک راننده خاص را بر اساس سابقه رانندگی او محاسبه کند.

این در حالی است که هوش تجاری در صنعت بیمه اغلب شامل قابلیت‌های تحلیل تجاری می‌شود. مشخص‌کردن عملکردهای تجزیه‌وتحلیل داده و مدیریت آن­ها در یک سیستم یکپارچه نرم‌افزاری باعث بهبود کیفیت داده‌ها شده افراد را قادر می‌سازد تا به‌صورت کارآمدتر فعالیت کنند.

هوش تجاری در صنعت بیمه

هوش تجاری در صنایع بسیار زیادی کاربرد دارد

 

دلایل استفاده از هوش تجاری در صنعت بیمه

در بازار بسیار رقابتی بیمه، شرکت‌ها به دنبال دستیابی به یک بینش بهتر بوده تا بتوانند دید جامعه تری نسبت به عملکرد سازمانی خود به دست بیاورند. استفاده از هوش تجاری در صنعت بیمه می‌تواند باعث افزایش کارایی و سودآوری شده و برای همه افرادی که در چنین زمینه‌ای فعالیت می‌کنند مفید، واقع شود. برای بهبود بازگشت سرمایه هوش تجاری، شرکت‌های بیمه باید اطلاعات مناسب را به‌موقع در اختیار افراد مناسب قرار دهند.

دسترسی به هوش تجاری و تجزیه‌وتحلیل داده برای هر شرکت بیمه‌ای که مایل به موفقیت در این صنعت رقابتی است و حیاتی خواهد بود. توانایی تبدیل حجم بسیار زیادی از داده‌های خام به بینش‌های عملی، ارزش بسیار زیادی برای صنعت بیمه دارد. این بینش‌ها از این نظر که می‌توانند فرصت‌های بی حد و حصری را در اختیار شرکت‌های بیمه قرار دهند، گران‌بها خواهد بود.هوش تجاری در صنعت بیمه

از هوش تجاری می‌توان در صنعت بیمه به‌صورت گسترده استفاده کرد

دلایل اهمیت هوش تجاری در صنعت بیمه

به کمک پلتفرم‌های هوش تجاری می‌توان تمامی فرایندهای یک شرکت بیمه مانند عملیات، رسیدگی به خسارت، فروش، بازاریابی و… را پشتیبانی کرد. هوش تجاری به شما این امکان را می‌دهد تا حجم عظیمی از داده‌ها را تجزیه‌وتحلیل کرده و سپس به‌سادگی آنها را به کمک نمودارها و سایر امکانات، نمایش داده تا بتوان این اطلاعات را برای افراد دیگر قابل هضم تر کرد.

پتانسیل هوش تجاری در صنعت بیمه در هر چه بیشتر تجهیز کردن تصمیم‌گیرندگان با دسترسی در زمان واقعی به بینش‌های عملی از داده‌های اولیه مشتری تا تجزیه‌وتحلیل‌های پیشرفته نهفته است. اما از مهم‌ترین دلایل این که هوش تجاری در صنعت بیمه را تا به این اندازه مهم کرده است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • شناسایی فرصت‌های درآمدی جدید برای فروش متقابل و افزایش فروش محصولات مطابق با شرایط فعلی بازار
  • سفارشی کردن محصولات و جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان موجود با دسترسی به‌موقع به آن­ها و ایجاد یک دید جامع نسبت به مشتریان، نیازها، رفتارها و ترجیحات خرید آن­ها
  • امکان دنبال‌کردن میزان عملکرد هر نماینده در خصوص فروش بیمه
  • استخراج بینش‌های مبتنی بر داده برای رسیدن به تصمیمات تجاری در مورد سیاست‌ها، حق بیمه‌ها، مدیریت ریسک محصولات و…

هوش تجاری در صنعت بیمه

به‌کاربردن هوش تجاری در صنعت بیمه مزایای بیشتری دارد

 مزایای استفاده از هوش تجاری در صنعت بیمه

حال که تا بدین جا به‌خوبی با هوش تجاری و دلایل و اهمیت استفاده از آن در صنعتی مانند صنعت بیمه آشنا شدید، زمان آن رسیده است تا شما را با مزایای استفاده از آن در چنین صنعتی آشنا کنیم. از مهم‌ترین مزایای استفاده از هوش تجاری در صنعتی همچون صنعت بیمه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

  • جلوگیری از تقلب در بیمه

 یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در صنعت بیمه، تقلب در این صنعت است. ازاین‌رو شرکت‌های بیمه باید اقدامات حیاتی بسیار زیادی را برای کاهش تقلب در بین مشتریان و کارکنان پیاده‌سازی کنند. نرم‌افزار هوش تجاری بیمه، توانایی مبارزه با انواع کلاهبرداری‌ها را در تمام اشکال آن از افزایش داده‌های تقلبی گرفته تا جعل اطلاعات در فرم‌های درخواست را دارد. پیشگیری مؤثر از کلاهبرداری و تقلب مستلزم تشخیص زودهنگام آن است و هوش تجاری از تجزیه‌وتحلیل داده‌ها برای پیش‌بینی کلاهبرداری و احتمال وقوع آن استفاده می‌کند.

هوش تجاری در صنعت بیمه

با هوش تجاری می‌توان داده‌های خام بیمه را به بینش عملی بدل کرد

  • شناسایی فرصت‌های سودآور

 درست به‌مانند هر تجارت دیگری، شرکت‌های بیمه نیز باید به دنبال راه‌هایی برای به حداکثر رساندن درآمد خود باشند. برای انجام چنین کاری، مدیران باید بتوانند به تمام بخش کسب‌وکارشان یک دید جامع داشته پیدا کنند. همان‌طور که عنوان کردیم، هوش تجاری در صنعت بیمه از طریق تجزیه تحلیل داده‌ها می‌تواند یک تجسم دقیق در اختیار کاربران قرار داده و به آن­ها این اجازه را بدهد تا بینش‌های عملی را استخراج کنند. شرکت‌های بیمه می‌توانند از این قابلیت برای نظارت بر روند بازار و تصمیم‌گیری‌های استراتژیک تجاری استفاده کنند.

  • افزایش کارایی تیم فروش

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر شرکت بیمه‌، تیم فروش آن­ها است و افزایش کارایی تیم فروش یک شرکت بیمه به معنای بالارفتن میزان درآمد آن شرکت خواهد بود. مدیران فروش برای این که به‌صورت مداوم بتوانند به اهداف موردنظر خود برسند و پا را از آن‌ها فراتر بگذارند، باید عملکرد هر نماینده فروش را به‌دقت زیر نظر داشته باشند تا مشخص کنند که آن­ها انتظارات را برآورده می‌کنند یا خیر.

راه‌حل‌های هوش تجاری در صنعت بیمه باعث ارائه داده‌های بسیار دقیقی می‌شود که به کمک آن‌ها می‌توان عملکرد محصول و نماینده آن را به تصویر کشید. ازاین‌رو مدیران و نمایندگان فروش می‌توانند به‌راحتی متوجه شوند که در کدام حوزه‌های بیمه عملکرد مناسبی داشته و نیاز است تا به کدام حوزه‌ها توجه بیشتری داشته باشند.

  • رسیدگی به ادعاها

مشتریان شرکت‌های بیمه بدون شک رسیدگی به خسارات را مهم‌ترین کاری که بیمه‌گران باید انجام دهند، می‌دانند. شرکت‌های بیمه نمی‌توانند بدون رسیدگی سریع و منصفانه در خصوص ادعاهای مشتریان، نتیجه نهایی خودشان را اعلام کنند. ازاین‌رو کارمندان بیمه باید اطلاعات بسیار زیادی را در خصوص ادعاهای ارائه شده از سوی مشتریان مرتب کنند. هوش تجاری می‌تواند به این کارمندان بیمه ابزارهای موردنیاز برای رسیدگی سریع، مطمئن و دقیق را بدهد و مشتریان بیمه‌ها را راضی نگه دارد.

 

نتیجه‌گیری

امروزه شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بسیار زیادی هستند که از مزایای مختلف هوش تجاری بهره می‌برند. صنعتی مانند صنعت بیمه که هرروزه با هزاران هزار اطلاعات جدید مواجه است، می‌تواند بیشترین نفع را از هوش تجاری به دست آورد. هوش تجاری در صنعت بیمه می‌تواند فرایندها و عملکردهای کلی این صنعت را بهبود بخشیده و با ارائه داده‌های قابل تجسم، بر روی تصمیمات مدیران و مسئولین بیمه تأثیر بگذارد.

 

 

بیشتر مطالعه کنیم