علم داده و نقش آن در کسب و کارها

نقش علم داده و کسب و کار

فهرست مطالب

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مقدمه

امروزه بسیاری از سازمان‌ ها از اهمیت داده‌ های بزرگ آگاهی پیدا کرده ‌اند و به قدرت آن در کسب ‌و کار خود پی برده ‌اند. این موضوع ارزش نقش یک دانشمند داده که می ‌داند چگونه با استفاده از گیگابایت اطلاعات، بینش‌ های کاربردی را تقویت کند را افزایش می ‌دهد.
این یک حقیقت جهانی شده است که کسب ‌و کارهای مدرن پر از داده هستند. روز به‌ روز مشخص می‌ شود که ارزش زیادی در پردازش و تجزیه‌ و تحلیل داده‌ ها وجود دارد و این جایی است که توجه به نقش علم داده را در کانون توجه قرار می ‌دهد. مدیران در مورد اینکه علم داده یک صنعت جذاب و کاربردی است و چگونه دانشمندان داده شبیه ابرقهرمانان امروزی هستند شنیده ‌اند، اما اکثر آن‌ ها هنوز از ارزش علوم داده در یک سازمان بی ‌اطلاع هستند. در این مطلب علوم داده و نقش آن در کسب و کارها مورد توجه قرار گرفته است.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

استفاده از داده‌ ها در کسب و کارها

استفاده از داده ‌ها مفهوم جدیدی در کسب و کارها نیست و این علم داده است که به استفاده درست از این داده‌ ها کمک می ‌کند. اگر چه اصطلاح کلان داده به یک عبارت گسترده برای اشاره به مجموعه داده ‌های بزرگ که یک سازمان جمع ‌آوری می‌ کند تبدیل شده است، اما بازاریابان و توسعه ‌دهندگان محصولات چندین دهه از مجموعه داده‌ های منتخب استفاده می ‌کنند.
وقتی روندهای سالانه پیش‌ بینی نیروی انسانی را بررسی می ‌کنید یا فروش را برای تعیین خواسته ‌ها و نیازهای بازار تجزیه ‌ و تحلیل می ‌کنید، از داده‌ های خود استفاده می ‌کنید. تجزیه‌ و تحلیل داده ‌ها به‌ سادگی راهی برای تجزیه‌ و تحلیل و استفاده از این داده‌ ها برای به دست آوردن بینش و تصمیم ‌گیری بهتر در زمینه کسب وکار است. داده‌ ها می‌ توانند از منابع آنلاین مانند رسانه‌ های اجتماعی، سایت‌ های تجارت الکترونیک و نظرسنجی‌ ها، یا از خدمات آفلاین و مختلط مانند CRM، صفحات گسترده، تعاملات مشتری در فروشگاه، گروه‌ های متمرکز، تحقیقات بازار و بازخورد مشتری تهیه شوند.
در بسیاری از پژوهش ‌ها مشخص شده است که عدم استفاده از داده‌ های بزرگ می ‌تواند به بی‌ ربطی و از دست دادن رقابت منجر شود. مشاغل مدرن باید از فناوری ‌های جدیدتری استفاده کنند تا بتوانند با مشتریان خود ارتباط برقرار کرده و آن ‌ها را درک کنند. تحول دیجیتالی همچنین به نحوه اداره مشاغل و نحوه جمع ‌آوری داده ‌ها مربوط می‌ شود. افزایش جمع‌ آوری داده‌ ها و تجزیه ‌و تحلیل خودکار برای یک شرکت برای تحول دیجیتالی ضروری است.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

مزایای داده‌ ها برای کسب و کار

سؤال مهمی که مطرح می‌ شود این است داده‌ ها چه مزایایی می‌ توانند برای کسب و کار شما ارائه دهند.

 • داده ‌ها می‌ توانند به شما در برقراری ارتباط مؤثر با مشتریان کمک کنند. به‌ عنوان ‌مثال، حفظ حساب دقیق و سابقه خرید می ‌تواند به شما در ارائه خدمات بهتر به مشتری کمک کند.
 • با به‌ کارگیری اصول علم داده می ‌توانید با جمع ‌آوری و استفاده از داده‌ ها، محصولات را توسعه دهید یا محصولات جدیدی را معرفی کنید. اگر داده‌ ها را به ‌گونه ‌ای جمع‌ آوری کنید که به شما بگوید محصولات شما چگونه مورداستفاده و درک بازار شما قرار می‌ گیرند، می ‌توانید این اطلاعات را گرفته و آموخته‌ ها را در طرح‌ های آینده پیاده‌ سازی کنید.
 • بهره‌وری عملیاتی را می ‌توان با داده ‌های بزرگ تغییر داد. تجزیه ‌و تحلیل داده ‌ها می ‌تواند به بهبود تولید، توزیع، مدیریت موجودی، کارکنان و بسیاری از زمینه ‌های دیگر نیز کمک کند.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

علم داده چگونه کار می ‌کند؟

علوم داده زمینه استفاده از تکنیک ‌های تجزیه ‌و تحلیل پیشرفته و اصول علمی برای استخراج اطلاعات ارزشمند از داده‌ ها برای تصمیم‌ گیری تجاری، برنامه ‌ریزی استراتژیک و سایر موارد است. این امر برای مشاغل بسیار مهم است: بینش‌ هایی که علوم داده ایجاد می‌ کند به سازمان ‌ها کمک می‌ کند تا کارایی عملیاتی را افزایش دهند، فرصت ‌های تجاری جدید را شناسایی کرده و برنامه ‌های بازاریابی و فروش را بهبود بخشند. درنهایت، آن‌ ها می‌ توانند منجر به مزایای رقابتی نسبت به رقبای تجاری شوند.
انجام فعالیت های مربوط به علم داده عمدتاً توسط دانشمندان ماهر داده انجام می‌ شود، اگرچه ممکن است تحلیلگران داده‌ های سطح پایین نیز در آن دخیل باشند. علاوه بر این، بسیاری از سازمان‌ ها در حال حاضر تا حدی به دانشمندان داده ‌های شهروندان متکی هستند، گروهی که می ‌تواند شامل متخصصان هوش تجاری (BI)، تحلیلگران کسب ‌و کار، کاربران تجاری با اطلاعات، مهندسین داده و دیگر کارکنانی باشد که سابقه علمی رسمی داده ندارند.
علوم داده شامل انبوهی از رشته‌ ها و زمینه ‌های تخصصی برای ایجاد یک نگاه جامع، کامل و تصفیه‌ شده به داده‌های خام است. دانشمندان داده باید در همه زمینه ‌ها از جمله مهندسی داده، ریاضیات، آمار، محاسبات پیشرفته و تجسم مهارت داشته باشند تا بتوانند به‌طور مؤثر توده‌ های درهم‌ و برهم اطلاعات را غربال کرده و تنها حیاتی ‌ترین قطعات را که به پیشبرد نوآوری و کارایی کمک می ‌کند، به اشتراک بگذارند.

دانشمندان داده همچنین برای ایجاد مدل و پیش‌بینی با استفاده از الگوریتم‌ ها و تکنیک‌ های دیگر، به هوش مصنوعی، به ‌ویژه زمینه‌ های فرعی یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق، متکی هستند.
علم داده به‌ طورکلی دارای یک چرخه زندگی پنج مرحله ‌ای است که شامل موارد زیر می شود:

 •  ضبط: جمع ‌آوری داده‌ ها، ورود داده ‌ها، دریافت سیگنال، استخراج داده‌ ها
 •  نگهداری: ذخیره ‌سازی داده‌ ها، پاک‌سازی داده‌ ها، مرحله ‌بندی داده‌ ها، پردازش داده‌ ها، معماری داده‌ ها
 •  فرایند: داده‌کاوی، خوشه ‌بندی/طبقه‌ بندی، مدل ‌سازی داده‌ ها، جمع‌ بندی داده‌ ها
 • ارتباط: گزارش داده‌ ها، تجسم داده‌ ها، هوش تجاری، تصمیم ‌گیری
 • تجزیهو تحلیل: اکتشافی/تأییدی، تجزیه‌ و تحلیل پیش‌ بینی، رگرسیون، استخراج متن، تجزیه ‌و تحلیل کیفی

علم داده همچنین در زمینه‌ هایی فراتر از عملیات تجاری منظم حیاتی است. در مراقبت‌ های بهداشتی، استفاده از آن شامل تشخیص شرایط پزشکی، تجزیه‌ و تحلیل تصویر، برنامه ‌ریزی درمان و تحقیقات پزشکی است. مؤسسات دانشگاهی از علوم داده برای نظارت بر عملکرد دانش آموزان و بهبود بازاریابی آن ‌ها برای دانشجویان آینده استفاده می ‌کنند. گروه‌ های ورزشی عملکرد بازیکنان را تحلیل کرده و استراتژی ‌های بازی را از طریق علم داده برنامه ‌ریزی می ‌کنند. آژانس ‌های دولتی و سازمان‌ های سیاست عمومی نیز استفاده‌ کنندگان زیادی هستند.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

نقش دانشمند داده در کسب و کارها

اکثر دانشمندان صنعت در زمینه آمار، ریاضی و علوم رایانه پیشرفته و آموزش دیده ‌اند. تجربه آن ‌ها افق وسیعی است که به تجسم داده‌ ها، داده‌ کاوی و مدیریت اطلاعات نیز تسری می ‌یابد. تقریباً معمول است که آن ‌ها تجربه قبلی درزمینه طراحی زیرساخت، محاسبات ابری و ذخیره‌ سازی داده ‌ها داشته باشند. در زیر نقش دانشمند داده در کسب و کارها موردبررسی قرار گرفته است:

 •  کاهش خطر و کلاه ‌برداری. دانشمندان داده برای آموزش داده ‌هایی که به ‌نوعی برجسته هستند، آموزش‌ دیده ‌اند. آن‌ ها روش ‌های آماری، شبکه ‌ای، مسیر و داده‌ های بزرگ را برای مدل ‌های تمایل به کلاه‌ برداری پیش‌بینی و ایجاد می ‌کنند و از آن‌ ها برای ایجاد هشدارهایی استفاده می‌ کنند که در هنگام تشخیص داده‌های غیرمعمول به اطمینان از پاسخ‌ های به‌ موقع کمک می‌کند.
 •  تحویل محصولات مربوطه. یکی از مزایای علم داده این است که سازمان‌ها می‌ توانند زمان و مکان فروش محصولات خود را بهتر بیابند. این می ‌تواند به ارائه محصولات مناسب در زمان مناسب کمک کند و می ‌تواند به شرکت‌ ها در توسعه محصولات جدید برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان کمک کند.
 •  تجربیات شخصی مشتری. یکی از مهم‌ ترین مزایای علم داده این است که گروه‌ های فروش و بازاریابی بتوانند مخاطبان خود را در سطح بسیار دقیق درک کنند. با داشتن این دانش، یک سازمان می‌ تواند بهترین تجربیات مشتری ممکن را ایجاد کند.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

چرا علم داده؟ نقش علم داده در کسب و کارها

علم داده موضوع عجیبی نیست. در واقع، یکی از وظایف اصلی یک دانشمند داده، مطالعه ساختار داده ‌های تجاری است تا بتوانید بینش دقیق‌ تری از شرکت خود استخراج‌ کنید. در این بخش نقش علوم داده برای یک کسب و کار مورد بررسی قرار می‌ گیرد.

1. قابلیت پیش ‌بینی کسب و کار را افزایش می ‌دهد
وقتی یک شرکت روی ساختار داده‌ های خود سرمایه ‌گذاری می ‌کند، می ‌تواند با آنالیز پیش‌ بینی کار کند. با کمک دانشمند داده می ‌توان از فناوری ‌هایی مانند یادگیری ماشین و هوش مصنوعی برای کار با داده ‌های شرکت استفاده کرد و به ‌این ‌ترتیب تجزیه ‌و تحلیل دقیق‌ تری از آنچه در آینده انجام می‌ شود انجام داد.
بنابراین، شما قابلیت پیش‌ بینی تجارت را افزایش می‌ دهید و می‌ توانید امروز تصمیماتی بگیرید که بر آینده تجارت شما تأثیر مثبت بگذارد.

2. اطمینان از زمان واقعی اطلاعات
دانشمند داده می ‌تواند با سایر متخصصان در شناسایی منابع مختلف داده ‌های کسب ‌و کار خود و ایجاد داشبورد خودکار که همه این داده‌ ها را به‌ صورت یکپارچه در زمان واقعی جستجو می‌ کند، همکاری کند. این هوش برای تصمیم‌گیری دقیق ‌تر و سریع‌ تر برای مدیران شرکت شما ضروری است.

3. منطقه بازاریابی و فروش را ترجیح می‌ دهد
امروزه بازاریابی مبتنی بر داده یک اصطلاح جهانی است. دلیل آن ساده است: تنها با استفاده از داده ‌ها، می‌ توانیم راه‌ حل‌ ها، ارتباطات و محصولاتی را ارائه دهیم که واقعاً مطابق انتظارات مشتری باشد.
دانشمندان داده می‌ توانند داده ‌های منابع مختلف را ادغام کرده و بینش دقیق ‌تری را برای گروه خود به ارمغان بیاورند. آیا می ‌توانید تصور کنید که نقشه سفر مشتری را با در نظر گرفتن تمام نقاط تماس مشتری با نام تجاری خود به دست آورید؟ این امر با علم داده امکان ‌پذیر است.

4. امنیت داده‌ ها را بهبود می ‌بخشد.
یکی از نقش های علم داده، کار انجام‌ شده در زمینه امنیت داده است. دانشمندان روی سیستم ‌های پیشگیری از کلاه ‌برداری کار می‌ کنند، به‌ عنوان ‌مثال، برای ایمن نگه ‌داشتن مشتریان شرکت شما. از سوی دیگر، آن ¬ها همچنین می‌ تواند الگوهای رفتاری مکرر در سیستم‌ های یک شرکت را برای شناسایی اشکالات معماری احتمالی مورد مطالعه قرار دهند.

5. به تفسیر داده ‌های پیچیده کمک می ‌کند.
علوم داده زمانی راه ‌حلی عالی است که بخواهیم از داده ‌های مختلف برای درک بهتر تجارت و بازار استفاده کنیم. بسته به ابزارهایی که برای جمع‌ آوری داده‌ ها استفاده می‌ کنیم، می ‌توانیم داده ‌ها را از منابع فیزیکی و مجازی برای تجسم بهتر ترکیب کنیم.

6. روند تصمیم‌گیری را تسهیل می‌ کند
یکی از مزایای علم داده بهبود روند تصمیم ‌گیری است. این به این دلیل است که ما می ‌توانیم ابزارهایی را برای مشاهده داده‌ ها در زمان واقعی ایجاد کنیم که به مدیران کسب و کار چابکی بیشتری می ‌دهد. این کار هم از طریق داشبورد و هم از طریق پیش ‌بینی‌ هایی که با رفتار دانشمندان داده‌ ها امکان‌پذیر است، انجام می‌ شود.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”vista_blue”]

نتیجه

علم داده می‌ تواند به هر شغلی که از داده‌ های خود به ‌خوبی استفاده می کند، ارزش اضافه کند. از داده‌ ها و بینش‌ های موجود در جریان کار و استخدام نامزدهای جدید گرفته تا کمک به کارکنان ارشد در تصمیم ‌گیری ‌های بهتر، علم داده برای هر شرکتی در هر صنعتی ارزشمند است.[/vc_message][vc_empty_space height=”20px”][/vc_column][/vc_row]

بیشتر مطالعه کنیم