چگونه می‌توانیم سرعت بانک‌های اطلاعاتی را افزایش دهیم ؟

راهکارهای افزایش سرعت بانک های اطلاعاتی

فهرست مطالب

مقدمه

بدون شک بانک‌های اطلاعاتی جز اصلی‌ترین و ضروری‌ترین قسمت‌هایی هستند که در هر سازمان و یا شرکتی وجود دارد. این بانک‌ها وظیفه نگهداری و ذخیره‌سازی اطلاعات را به عهده داشته و هر چه سرعت بالاتری داشته باشند، موجب بهبود عملکرد سازمان می‌شوند. یکی از مشکلاتی که بانک‌های اطلاعاتی با آن مواجه می‌شوند، کاهش سرعت و ایجاد وقفه در اجرای دستورات است. ما در ادامه به برخی از مهم‌ترین راهکارهای افزایش سرعت بانک‌های اطلاعاتی اشاره خواهیم کرد.

 

چرا داشتن سرعت بالا در بانک‌های اطلاعاتی مهم است؟

بانک‌های اطلاعاتی می‌توانند تمامی داده‌های مهم و ضروری یک سازمان را در خود ذخیره کرده و با یک ساختار منظم و سلسله‌ مراتبی آن را در اختیار شما قرار دهند. بدین صورت شما می‌توانید به‌سادگی محتواهای مختلف را دریافت کرده و آن‌ها را سازمان‌دهی کنید. ازاین‌رو شما تا زمانی می‌توانید در کسب‌وکارتان موفق باشید که عملکرد بانک‌های اطلاعاتی شما در بهینه‌ترین حالت خودشان قرار گرفته باشند.
به یاد داشته باشید که بازیابی داده‌ها به کمک یک کوئری یا پرس‌وجوی آهسته، می‌تواند باعث کند شدن عملکرد کل سیستم شده و بدین صورت بهره‌وری را پایین آورد. از سوی اگر به کمک راهکارهای افرایش سرعت بانک‌های اطلاعاتی بتوانید عملکرد آن‌ها را بهبود ببخشید، به‌سادگی می‌توانید در سودآوری سازمان خود نیز موفق ظاهر شوید.
از آن جایی که وب‌سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی مشتریان شما، داده‌های خود را از بانک‌های اطلاعاتی شما بازیابی می‌کنند، یک پرس‌وجوی غیربهینه می‌تواند بر روی تجربه کاربر اثرات سوئی داشته باشد. در نتیجه رضایت مشتری شما مستقیماً با نحوه عملکرد و سرعت بانک‌های اطلاعاتی شما در ارتباط است. ازاین‌رو آشنایی داشتن با روش‌های افزایش سرعت فایل‌های بانک اطلاعاتی، می‌تواند به شما در موفقیت هرچه بهتر در کسب‌وکارتان، کمک کند.

راهکارهای افزایش سرعت بانک اطلاعاتی

افزایش سرعت بانک‌های اطلاعاتی برای موفقیت در کسب‌وکار مهم است

راهکارهای افزایش سرعت بانک‌های اطلاعاتی

اکنون که به‌خوبی با ضرورت بالا بودن سرعت بانک اطلاعاتی آشنا شدید، زمان آن رسیده است تا راهکارهای افزایش سرعت را هم با شما در میان بگذاریم. با اینکه امروزه راهکارهای بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث بهبود سرعت بانک‌های اطلاعاتی شما شود. اما ما در ادامه قصد داریم تا به مهم‌ترین و مؤثرترین راه‌هایی که باعث بهبود و افزایش سرعت بانک اطلاعاتی شما می‌شوند، اشاره کنیم.

 •  کوئری‌ها و یا پرس‌وجوهای را بهینه‌سازی کنید
  در بسیاری از موارد، مشکلات مربوط به‌سرعت و عملکرد بانک‌های اطلاعاتی ناشی از پرس‌وجوهای SQL است که به‌صورت ناکارآمد تنظیم شده‌اند. بهینه‌سازی پرس‌وجوهای SQL یکی از بهترین و مؤثرترین راه‌های افزایش سرعت فایل‌های بانک اطلاعاتی است. شما می‌توانید به‌صورت دستی و یا با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص، سعی کنید تا کوئری‌های موجود در بانک‌های اطلاعاتی خودتان را بهینه‌سازی کنید.
  البته در این مسیر مشکلات متعددی پیشروی شما قرار خواهد گرفت. برای مثال ممکن است بپرسید که آیا باید یک پیوست یا یک پرسش فرعی بنویسد، آیا از EXISTS یا از IN استفاده کنید و … . اما زمانی که بهترین مسیر برای بهینه‌سازی کوئری‌های بانک‌های اطلاعاتی را پیدا کردید، می‌توانید تأثیر آن را بر روی سرعت بانک‌های اطلاعاتی احساس کنید. بهینه‌سازی پرس‌وجوها به معنای وجود مشکلات کمتر، سرعت بالاتر و رضایت بیشتر کاربران است.

راهکارهای افزایش سرعت بانک اطلاعاتی

بهبود کوئری‌ها باعث بهبود رضایت مشتریان خواهد شد

 • شاخص‌ها را بهبود ببخشید
  یکی دیگر از راهکارهای افزایش سرعت بانک‌های اطلاعاتی بهبود شاخص‌ها است. در کنار پرس‌وجوها ضروری است تا شاخص‌های بانک‌های اطلاعاتی را نیز اصلاح کنید. زمانی که شاخص‌ها به‌درستی فعالیت خودشان را انجام دهند، نمایه‌سازی می‌تواند باعث بهبود سرعت و عملکرد بانک‌های اطلاعاتی شما شده و به بهینه‌سازی مدت‌زمان اجرای پرس‌وجوها نیز کمک کند.
  نمایه‌سازی یک ساختار داده‌ای ایجاد کرده که به سازماندهی همه داده‌های شما کمک می‌کند و باعث می‌شود تا مکان‌یابی اطلاعات و داده‌های شما آسان‌تر شود. بعد از اینکه یافتن داده‌ها تسهیل شد، بازیابی داده‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند و زنجیروار باعث افزایش سرعت بانک اطلاعتی خواهد شد.
 •  یکپارچه‌سازی داده‌ها
  از یکپارچه‌سازی داده‌ها می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین راهکارهای افزایش سرعت بانک‌های اطلاعاتی نام برد. باگذشت زمان، داده‌های زیادی در بانک‌های اطلاعاتی شما ذخیره‌سازی و یا حذف شده که باعث تکه‌تکه شدن داده‌های شما می‌شود. این اتفاق می‌تواند باعث کند شدن فرایند بازیابی داده‌ها و اطلاعات شما شود؛ زیرا یک پرس‌وجو نمی‌تواند به‌خوبی آدرس محل دقیق اطلاعات شما را پیدا کند.
  زمانی که شما داده‌ها و اطلاعات خودتان را یکپارچه‌سازی می‌کنید افزایش سرعت بانک اطلاعاتی را بهبود می‌بخشید. درواقع به بانک‌های اطلاعاتی خودتان این اجازه را می‌دهید تا داده‌های مرتبط با یکدیگر با هم دسته بنده و گروه‌بندی‌شده و از بروز مشکلات دیگر، جلوگیری به عمل می‌آورید.

یکپارچه‌سازی داده‌ها باعث افزایش سرعت خواهد شد

 • حافظه خودتان را افزایش دهید
  زمانی که حافظه کافی برای اجرای صحیح کارکردهای بانک اطلاعاتی خود را در دسترس نداشته باشید، کارایی و سرعت شما به‌شدت افت پیدا خواهد کرد. در برخی از موارد ممکن است به نظر برسد که شما حافظه زیادی را در اختیار دارید، اما بازهم نیاز بانک‌های اطلاعاتی شما برآورده نمی‌شود.
  یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توانید متوجه شوید که آیا حافظه موجود برای بانک اطلاعاتی شما کافی است یا خیر، این است که ببینید سیستم شما چند خطای صفحه دارد. زمانی که تعداد خطاهای شما زیاد شده باشد، به معنای این است که هاست شما یا در حال اتمام بوده و یا حافظه کافی را در اختیار ندارد. ازاین‌رو یکی از راهکارهای افزایش سرعت بانک‌های اطلاعاتی، افزایش حافظه آن‌ها است.
 •  CPU را تقویت کنید
  داشتن یک CPU بهتر می‌تواند به معنای رسیدن به یک بانک اطلاعاتی کارآمدتر باشد. ازاین‌رو اگر با سرعت پایگاه‌داده خود مشکل دارید، می‌توانید CPU خودتان را ارتقا دهید. هرچه این قطعه به‌کاررفته در سیستم شما قدرتمندتر باشد، رسیدگی به درخواست‌ها و برنامه‌های متعدد با فشار کمتری بر روی سیستم انجام خواهد شد.

همیشه از به‌روزترین نسخه پایگاه‌داده استفاده کنید

 •  استفاده از آخرین نسخه پایگاه‌داده
  همچنین کند بودن سرعت بانک‌های اطلاعاتی می‌تواند به دلیل نسخه‌ای SQL Server باشد که در حال حاضر از آن استفاده می‌کنید. استفاده از آخرین نسخه پایگاه‌داده می‌تواند تأثیر زیادی بر روی عملکرد و سرعت بانک‌های اطلاعتی داشته باشد. البته این امکان وجود دارد که یک کوئری در نسخه‌های قدیمی‌تر SQL Server بهتر از نسخه‌های جدید عمل کند، اما وقتی به‌صورت کلی به این قضیه نگاه می‌کنید، نسخه‌های جدیدتر بهتر عمل می‌کند.

نتیجه‌گیری
بانک‌های اطلاعاتی محل ذخیره‌سازی اطلاعات و داده‌های مختلف سازمان‌ها بوده و داشتن یک سرعت بالا می‌تواند باعث افزایش سودآوری و موفقیت کسب‌وکارها شود. ازاین‌رو بهتر است با راهکارهای افزایش سرعت بانک‌های اطلاعاتی آشنا شوید. با اینکه روش‌های زیادی برای بهبود سرعت بانک‌های اطلاعاتی وجود دارد، اما ما در این مقاله به مهم‌ترین و مؤثرترین این راه‌ها اشاره کردیم.

بیشتر مطالعه کنیم