نکات مهم و حیاتی در خصوص حفظ امنیت بانک اطلاعاتی SQL

نکات مهم و حیاتی در خصوص حفظ امنیت بانک اطلاعاتی SQL

فهرست مطالب

مقدمه

حفظ امنیت بانک اطلاعاتی SQL همیشه یک نگرانی بسیار بزرگ حتی برای افراد باتجربه در این زمینه بوده است. صرف ‌نظر از نسخه پایگاه ‌داده، باید بدانید که بانک‌های اطلاعاتی به طور مداوم در معرض تهدیدهای بسیار زیادی قرار دارند. به‌خصوص اگر داده‌های حساسی در اختیار داشته باشید که هکرهای مخرب بخواهند به آن‌ها دسترسی داشته باشند. ازآنجایی‌که حملات تزریق، پیاده‌سازی آسان و خطرات بالقوه‌ای دارند، جزء محبوب‌ترین حملات هکرها هستند.

 طبق گزارش‌ها حملات تزریق به‌تنهایی ۷۷ درصد از حملات برنامه‌ها را در سال ۲۰۱۹ به خودشان اختصاص داده‌اند. ازاین‌رو آشنایی داشتن با روش‌های حفظ امنیت در بانک‌های اطلاعاتی SQL ضرورت بسیار زیادی پیدا کرده است.

حفظ امنیت بانک‌های اطلاعاتی SQL بسیار مهم است

حفظ امنیت بانک اطلاعاتی SQL

نقض داده‌ها در سرورهای آسیب‌پذیر SQL می‌تواند منجر به ازدست‌رفتن درآمد و اعتماد و همچنین جریمه‌ای سنگین برای ایمن نگه نداشتن اطلاعات مشتریان شود. خوشبختانه بانک‌های اطلاعاتی SQL دارای ویژگی‌هایی برای رمزگذاری داده و همچنین محدودکردن دسترسی مجوز هستند.

درصورتی‌که بانک‌های اطلاعاتی SQL خودتان را ایمن نکنید، هکرها به‌سادگی به اطلاعات موجود در آن‌ها دسترسی پیدا کرده و می‌توانند از روش‌های مختلف از شما باج‌گیری کنند. حفظ امنیت بانک‌های اطلاعاتی SQL به‌خصوص برای شرکت‌ها و سازمان‌هایی که اطلاعات حساس و مهمی را دارند، ارزش بسیار بیشتری پیدا می‌کند.

روش‌های مختلف برای حفظ امنیت بانک اطلاعاتی SQL

امروزه روش‌های مختلفی برای بالا بردن امنیت بانک‌های اطلاعاتی SQL وجود دارد و افرادی که با این سرور و بانک‌های اطلاعاتی در ارتباط هستند، باید با آن‌ها آشنایی داشته باشند. از مهم‌ترین روش‌های حفظ امنیت بانک اطلاعاتی SQL می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • اطمینان از امنیت فیزیکی بانک اطلاعاتی SQL
 • محافظت از سیستم‌عامل
 • سطح (surface ) خود را کاهش دهید
 • یک رمز عبور قوی داشته باشید
 • از رمزگذاری استفاده کنید
 • داشتن یک استراتژی پشتیبان‌گیری قوی
 • نظارت مستمر بر روی بانک اطلاعاتی SQL

از امنیت فیزیکی بانک‌های اطلاعاتی خود اطمینان کسب کنید

اطمینان از امنیت فیزیکی بانک اطلاعاتی SQL

وقتی صحبت از امنیت SQL می‌شود، امنیت فیزیکی آن را نمی‌توان نادیده گرفت. امنیت فیزیکی به محدودکردن دسترسی غیرمجاز مراکز داده یا سایر اجزای فیزیکی سرور اشاره دارد. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید اتاق قفل شده با دسترسی محدود را با استفاده از کارت هوشمند، اثر انگشت یا تشخیص چهره اجرا کنید. همچنین می‌توانید یک بخش شبکه محدود شده را برای SQL Server پیکربندی کنید.

مراکز داده زیرساخت‌های سازمانی مانند روترها، سوئیچ‌ها، سرورها، فایروال‌ها و دستگاه‌های ذخیره‌سازی را در خود جای می‌دهند. امنیت فیزیکی با محافظت از سخت‌افزار، نرم‌افزار و شبکه در برابر هرگونه دسترسی غیرمجاز و بلایای طبیعی سروکار دارند و می‌توانند حوزه‌های زیر را شامل شوند:

 • ایمن‌سازی دسترسی به محل و تجهیزات فقط برای افراد مجاز
 • حفظ سیستم‌های کنترل دسترسی
 • استفاده از نگهبان امنیتی در محل نظارت با دوربین مداربسته
 • وجود سیستم اعلام حریق و سیستم تشخیص دود
 • وجود پنل ردیابی نشتی آب
 • کنترل و نظارت بر دما و رطوبت
 • تعمیر و نگهداری سخت‌افزاری دوره‌ای

محافظت از سیستم‌عامل

یکی از روش‌های حفظ امنیت بانک اطلاعاتی SQL محافظت از سیستم‌عامل آن است. SQL Server بر روی یک سیستم‌عامل موجود مانند ویندوز و یا لینوکس نصب می‌شود؛ بنابراین امنیت سیستم‌عامل نقش حیاتی در امنیت SQL Server ایفا می‌کند. از مهم‌ترین توصیه‌ها برای محافظت از سیستم‌عامل می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • همیشه از نسخه‌های پایدار و پشتیبانی شده سیستم‌عامل استفاده کنیم.
 • شما باید برنامه‌ها و درایورهای استفاده نشده را حذف، متوقف و یا غیرفعال کنید.
 • یک فایل با دسترسی محدود به سرورهای پایگاه‌داده پیاده‌سازی کنید.
 • پورت‌های خاصی را در فایروال باز کنید.
 • برنامه‌ای که نیاز به دسترسی به سرور پایگاه دارند باید اجازه عبور ترافیک از فایل‌ها را داشته باشند.

سطح (Surface) خود را کاهش دهید

 یکی از روش‌های حفظ امنیت بانک اطلاعاتی SQL کاهش سطح  SQL Server خواهد بود. سطح (surface) SQL Server  از ویژگی‌های موتور پایگاه‌داده است که عملکردهای اضافی مانند ارسال ایمیل را ارائه می‌دهد. این مؤلفه‌ها ممکن است که هدف بالقوه برای دسترسی به SQL Server برای فعالیت‌های مخرب باشند؛ بنابراین باید مؤلفه‌ها و ویژگی‌هایی را که در SQL Server استفاده نمی‌کنید را غیرفعال کنید. انجام این کار می‌تواند منجر به کاهش احتمال حمله به بانک اطلاعاتی SQL شما شود.

برای ایمن نگهداشتن بانک اطلاعاتی، از گذرواژه‌های قدرتمند استفاده کنید

یک رمز عبور قوی داشته باشید

 شاید یکی از مهم‌ترین راه‌های حفظ امنیت بانک اطلاعاتی SQL داشتن یک رمز عبور قدرتمند باشد. حساب‌های مدیر پایگاه‌داده برای دفاع در برابر حملات تزریق نیاز به گذرواژه‌های قوی دارند. گذرواژة شما باید حداقل دارای ۱۰ کاراکتر بوده که در آن اعداد، حروف کوچک و بزرگ و کاراکترهای خاص به‌کاررفته باشند. بهتر است برای بالابردن امنیت بانک اطلاعاتی SQL رمزهای عبور خود را تا ۱۵ کاراکتر یا بیشتر افزایش دهید.

به یاد داشته باشید که باید گذرواژه‌های انتخاب کنید که قابل حدس زدن نبوده و از یک رمز مشابه در سیستم‌های متعدد استفاده نکنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که رمز عبور مدیر به طور منظم تغییر پیدا کند. به این صورت می‌توانید به‌سادگی جلوی حملات تزریق به بانک اطلاعاتی SQL را بگیرید.

رمزگذاری داده‌ها می‌تواند حملات مهاجمین را بی‌اثر کند

از رمزگذاری استفاده کنید

رمزگذاری شاید نتواند مشکلات کنترل دسترسی را حل کند، بااین‌حال اگر مهاجم موفق به‌دور زدن کنترل‌های دسترسی شود، رمزگذاری داده‌ها می‌تواند دسترسی مهاجمین را محدود کرده و عملاً حمله آن‌ها را بی‌ارزش کند. ازاین‌رو رمزگذاری می‌تواند یکی از راه‌های حفظ امنیت بانک اطلاعاتی SQL تلقی شود. شما همچنین این امکان را دارید تا کانال‌های ایمن را با استفاده از SSL/TLS راه‌اندازی کرده و از Windows Data Protection API  برای اطمینان از رمزگذاری تمام داده‌ها در حال انتقال استفاده کنید.

 داشتن یک استراتژی پشتیبان‌ گیری قوی

یکی از روش‌های حفظ امنیت بانک‌های اطلاعاتی SQL این است که یک استراتژی پشتیبان‌گیری قدرتمند از پایگاه‌داده خود داشته باشید و آن را در مکان‌های مختلف خارج از شبکه خود ذخیره کنید. شما می‌توانید بر روی ابزارهای بازیابی بانک اطلاعاتی SQL برای مقابله با مشکلات پایگاه‌داده مانند خرابی و یا عدم دسترسی به فایل‌ها، حساب باز کنید. اما باید به یاد داشته باشید که پشتیبان‌های پایگاه‌داده خودتان را رمزگذاری کنید. فراموش نکنید که نسخه پشتیبان شما همان داده‌های حساس پایگاه‌داده شما هستند؛ ازاین‌رو باید به همان اندازه نیز محافظت شوند.

نظارت مستمر بر روی بانک اطلاعاتی  SQL

حتی اگر تمام موارد بالا را انجام دهید، ممکن است در معرض خطراتی مانند حملات تزریق قرار داشته باشند. شاید بهترین و آخرین راه برای حفظ امنیت بانک اطلاعاتی SQL، راه‌اندازی نرم‌افزار نظارت مستمر باشد. نظارت مستمر بر روی بانک اطلاعاتی SQL می‌تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که مشکلات در سریع‌ترین زمان ممکن کشف و حل شوند.

نتیجه‌ گیری

 حفظ امنیت بانک اطلاعاتی SQL یکی از مهم‌ترین وظایفی است که بر روی دوش مدیران سازمان‌ها و شرکت‌ها وجود دارد. این امر زمانی حساسیت بیشتری پیدا می‌کند که داده‌های موجود در بانک‌های اطلاعاتی ارزش بیشتری داشته باشند. خوشبختانه امروز راه‌های زیادی برای بالابردن امنیت این بانک‌های اطلاعاتی وجود دارد و آشنایی داشتن با آن‌ها می‌تواند شما را در برابر نفوذ حملات مضر مانند حملات تزریق هکرها محافظت کند.

 

بیشتر مطالعه کنیم