مبارزه با پولشویی با هوش مصنوعی چگونه انجام می‌شود؟

مبارزه با پولشویی با هوش مصنوعی چگونه انجام می‌شود؟

فهرست مطالب

مقدمه

پولشویی یک صنعت چندمیلیارددلاری است که بین ۲ تا ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی، هزینه دارد. امروز افراد زیادی در تلاش هستند تا از شکاف‌ها و خلال‌هایی که در سیستم‌های مالی وجود دارد استفاده کرده و بدین صورت جرایم مختلفی را مرتکب شوند. ازاین‌رو بانک‌ها و مؤسسات مالی به دنبال راه‌حل‌هایی برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی هستند. امروزه فناوری و تکنولوژی به مرحله جدید ورود پیدا کرده است و همین امر موجب شده تا مبارزه با پولشویی با هوش مصنوعی امکان‌پذیر باشد.

هوش مصنوعی چیست؟

پیش از آن که در خصوص مبارزه با پولشویی با هوش مصنوعی صحبت کنیم لازم است در ابتدا شما را با مفهوم هوش مصنوعی آشنا کنیم. اگر تصور می‌کنید که هوش مصنوعی در واقع همان ربات‌هایی که در فیلم‌های سینمایی مشاهده کرده‌اید، باید بدانید که در اشتباه هستید. در واقع استفاده از هوش مصنوعی در ربات‌ها تنها یکی از چندین موارد استفاده از این هوش است. هوش مصنوعی در برابر هوش طبیعی که همان هوش انسانی است، قرار می‌گیرد و هدف از تولید آن این است که تکنولوژی به نقطه‌ای دست پیدا کند که به‌مانند انسان، قدرت تفکر داشته باشد.
البته منظور ما از قدرت تفکر دقیقاً همان عملی نیست که انسان‌ها انجام می‌دهند. اما دانشمندان در تلاش هستند تا به هراندازه که ممکن است از این روش تقلید کنند. امروزه هوش مصنوعی در موتورهای جستجو و یا در شبکه‌های اجتماعی و … مورد استفاده واقع می‌شود. اما باید بدانید که هوش مصنوعی قابلیت آن را دارد تا صنایع مختلف دیگری نیز استفاده شود. یکی از این استفاده‌ها مبارزه با پولشویی با هوش مصنوعی است که مؤسسات مالی و بانکداری و دولت‌ها را ممکن می‌سازند با مجرمان برخورد کنند.

هوش مصنوعی در تلاش است تا مانند انسان تفکر کند

هوش مصنوعی و مبارزه با پولشویی

شاید برای شما هم این سؤال به وجود آمده باشد که چگونه مبارزه با پولشویی با هوش مصنوعی امکان‌پذیر خواهد بود؟ در پاسخ به این سؤال باید اشاره کرد که هوش مصنوعی به کمک دو روش مختلف، می‌تواند با پولشویی مبارزه کند:

  • روش نظارت شده

 در این روش ابتدا دانشمندان یک سری داده‌های طبقه‌بندی‌شده خاص را در اختیار هوش مصنوعی قرار می‌دهند. سپس این تکنولوژی تمامی اطلاعات موجود در سیستم‌های مالی را بررسی کرده و در صورت مواجهه با تراکنش‌های مشکوک، آن­ها را سریعاً شناسایی می‌کند.

  • روش بدون نظارت

 در این روش هیچ‌گونه داده طبقه‌بندی‌شده در اختیار هوش مصنوعی قرار نگرفته و دانشمندان این هوش را مستقیماً در معرض داده‌های خام قرار می‌دهند. هوش مصنوعی از طریق تعامل با داده‌ها، الگوهایی را شناسایی می‌کند که ممکن است نشانه‌هایی از پولشویی در خودشان داشته باشند. همچنین هوش مصنوعی به‌وسیله روش بدون نظارت می‌تواند راه‌های جدیدی را برای سازماندهی و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها پیشنهاد کند.

پولشویی یکی از بزرگ‌ترین جرائم مالی حال حاضر است

مبارزه با پولشویی با هوش مصنوعی

اکنون که به‌صورت اجمالی با هوش مصنوعی و راه‌های مبارزه آن با جرایم مالی مانند پولشویی آشنا شده، زمان آن رسیده است تا به‌صورت دقیق نحوه مبارزه با پولشویی با هوش مصنوعی را به شما آموزش دهیم. ابزارهای موجود در هوش مصنوعی با کمک الگوریتم‌های تخصصی می‌توانند پولشویی را به روش‌های مختلفی شناسایی کنند. به‌صورت کلی، این الگوریتم‌ها مجموعه‌ای از داده‌ها را تجزیه‌وتحلیل کرده و اگر چیزی مانند تراکنش‌های غیرمعمول یا فعالیت‌های مشکوک پیدا کنند، سریعاً اپراتور را مطلع خواهند کرد.

در واقع چندین راه وجود دارد که به کمک آن­ها هوش مصنوعی می‌تواند رفتارهای مشکوک را تشخیص دهد. در مرحله اول، هوش مصنوعی می‌تواند رفتار تراکنش‌های مشتریان را تحلیل کند تا در خصوص آینده رفتاری آن­ها حدس و گمان‌هایی بزند. این سیستم به تغییرات رفتار بسیار حساس بوده و مهم نیست که چقدر تغییرات رفتار کوچک و ظریف باشند. مبارزه با پولشویی با هوش مصنوعی می‌تواند به‌وسیله هرگونه تغییر رفتار مشکوک که توسط سیستم‌های aml  یا ضد پول‌شویی تعریف شده، انجام شود.

هوش مصنوعی همچنین می‌تواند طیف وسیعی از داده‌های مشتری را برای اهداف aml در اختیار مؤسسات مالی قرار داده که به آنها اجازه می‌دهد از آن‌ها در ارزیابی ریسک، گزارش‌های فعالیت مشکوک و تحقیقات استفاده کنند.

 همچنین باید بدانید که در مبارزه با پولشویی با هوش مصنوعی اگر گزارش‌های مشکوکی شناسایی شود، این گزارش‌ها از قبل به‌صورت کامل توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی چندین و چند بار تست شده‌اند. بدین صورت در زمان باارزش کارکنان aml در مواجهه با فعالیت‌های احتمالی مشکوک صرفه‌جویی خواهد شد.

به کمک هوش مصنوعی می‌توان با پولشویی مبارزه کرد

استفاده از هوش مصنوعی برای افزایش کارایی سیستم‌های مالی

به‌کارگیری فناوری مناسب در زندگی بانکداری دیجیتال بسیار دارای اهمیت است. بانک‌ها هر چه زودتر بتوانند نسبت به شروع جمع‌آوری و ارائه داده‌های موردنیاز خود اقدام کنند، می‌توانند ریسک‌ها و چالش‌های پیش روی خودشان را سریع‌تر و بادقت بیش­تری شناسایی کنند. تکنیک‌های مدرن هوش مصنوعی می‌تواند به طور مؤثری در غربال داده‌های جمع‌آوری شده استفاده شده و با هرگونه جرایم مالی مبارزه کند.

ازاین‌رو مبارزه با پولشویی با هوش مصنوعی به کمک چنین تکنیک‌های نسبت به روش‌های تحقیقاتی دستی قبلی، ارجحیت بالاتری دارد. در مسیر مبارزه با پولشویی، هوش مصنوعی و راه‌حل‌های دارد که می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

  • ورود و تأیید هویت

بررسی‌های تأیید و اقدامات KYC یا احراز هویت مشتری، برای اینکه بدانید مشتریان شما دقیقاً چه کسانی هستند حیاتی است. بانک‌ها باید بدانند که چگونه روابط بین افراد و نهادهای تجاری را برای شناسایی ریسک‌های ضد پولشویی بادقت بالا مشخص کنند. این فرایند می‌تواند شامل استفاده از تأیید هویت دیجیتال، از جمله داده‌های بیومتریک و اسکن اسناد رسمی باشد. ازآنجایی‌که برخی از اسناد جعلی بسیار واقعی به نظر می‌رسند، اقدامات اضافی مانند چک کردن احراز هویت مشتری به‌صورت ویدئویی می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسب باشد.

  • غربالگری و نظارت

بانک‌های دیجیتال برای مبارزه با پولشویی با هوش مصنوعی همچنین می‌توانند مشتریان را به طور دقیق و کارآمد بر اساس لیست‌های نظارت بین‌المللی، بررسی کنند. بدین صورت سیستم‌های بانکی توانایی شناسایی و نظارت بر تغییرات در وضعیت افرادی که ممکن است مشکلات بین‌المللی داشته باشند، خواهند داشت.

نظارت بر روی رفتارهای مشکوک مشتریان توسط هوش مصنوعی

  • نظارت بر تراکنش

این امر برای نظارت و درک رفتار معاملاتی مشتریان جهت اطمینان پیداکردن از مطابقت آن با رفتار مورد انتظار از سوی مشتری، بسیار حائز اهمیت است. هوشیاری مداوم بر روی فعالیت‌های مشکوک مانند تراکنش‌های غیرمعمولی با حجم‌های غیرمنتظره یا تراکنش‌های مربوط به حوزه‌های قضایی پرخطر، ضروری است.

 

نتیجه‌گیری

 هوش مصنوعی به مؤسسات مالی و بانک‌ها این اجازه را می‌دهد تا به‌سادگی از تراکنش‌ها فعالیت‌های مشکوک مطلع شده و با جرائم مختلف مالی مبارزه کنند. ازآنجایی‌که پولشویی به یکی از بزرگ‌ترین جرایم مالی که مبارزه با آن نیز دارای چالش‌های مخصوص خودش است، تبدیل شده، کمک‌گرفتن از فناوری‌های جدید می‌تواند بسیار مفید واقع شود. امروزه هوش مصنوعی کاربرد بسیار زیادی در مؤسسات مالی پیدا کرده و مبارزه با پولشویی با هوش مصنوعی امکانی است که در اختیار تمامی بانک‌ها قرار گرفته است

بیشتر مطالعه کنیم