آینده هوش تجاری

آینده هوش تجاری

فهرست مطالب

آنچه در این مقاله میخوانیم:

  1. تحلیل آینده هوش تجاری
  2. آینده پذیرش هوش تجاری
  3. محرک های کلیدی پذیرش هوش تجاری را بیان میکنیم
  4. توضیحات کلی درباره پلتفرم های ابری خواهیم داد
  5. تجزیه و تحلیل هوش تجاری

مقدمه

آینده هوش تجاری چیزی است که بسیاری از مدیران و تصمیم گیرندگان دغدغه آن را دارند واز نزدیک آن را دنبال می کنند.
آن ها از خود می پرسندآیا این تکنولوژی همچنان به پیشرفت خود ادامه می دهد؟ آیا این صنعت همچنان پارجا خواهد ماند یا به دست تکنولوژی های جدیدتر از بین خواهد رفت؟ و آیا همچنان می تواند نقش مهمی در آینده سازمان ها داشته باشد؟ مخصوصاً برای شرکت هایی که با بودجه های محدود کار می کنند، ضروری است که بدانند آیا برای در رقابت ماندن نیاز به سرمایه گذاری در فناوری هوش تجاری دارند یا اینکه برای موفقیت کسب و کارشان کاملاً ضروری نیست. در این مقاله به آینده هوش تجاری، جذب سازمان ها، ضرورت آن و مزایای ملموس یا عدم وجود آن برای شرکت های امروزی خواهیم پرداخت.

 

بازار هوش تجاری

بازار ابزارهای هوش تجاری نوید بخش جهت گیری کلی بازار هوش تجاری است که انتظار می رود تنها در پنج سال آینده این بازار دو برابر شود. ارزش بازار هوش تجاری در سال 2020 برابر با 21 میلیارد دلار بود. در سال 2026، انتظار می رود که این رقم به 41 میلیارد دلار افزایش یابد. در سال 2018، ارزش بازار 14.3 میلیارد دلار بود که کمتر از 70 درصد ارزش آن در سال 2020 بود.
رشد قابل توجهی که بازار شاهد آن است عمدتاً به دلیل جذب از مشاغل بزرگ و کوچک است. اگرچه بسیاری از شرکت ها، به طور کلی، از این بازار عقب ماندند. اگر روند فعلی ادامه یابد، همانطور که به نظر می رسد احتمال دارد، بازار رشد بیشتری داشته باشد. زیرا راه حل های هوش تجاری به یک جزء اصلی در عملیات سازمان ها در هر اندازه تبدیل شده است.


آینده پذیرش هوش تجاری

چرا شرکت های کوچک در پذیرش هوش تجاری در مقایسه با همتایان بزرگتر خود عقب مانده اند؟
مانند بسیاری از پیشرفت‌های فناوری جدید در دنیای تجارت، اغلب این شرکت‌های بزرگ هستند که منابع لازم را جهت پذیرش تکنولوژی جدید از جمله تکنولوژی هوش تجاری را دارند.
در سطح جهانی، پذیرش هوش تجاری در تمام سازمان ها حدود 26٪ است. در صورتی که سازمان هایی که بیش از 5000 کارمند استخدام می کنند، این درصد به 80 درصد می رسد.
بیشتر پذیرش هوش تجاری به نقش تجزیه و تحلیل داده های بزرگ مربوط می شود – در درجه اول استفاده از این دو مسئله برای بهبود فرآیندها و نتایج کسب و کار از طریق تصمیم گیری مبتنی بر داده ها بسیار موثر است.
در سال 2020، تنها 27 درصد از کسب ‌و کارها محیط کاری خود را مبتنی بر هوش تجاری می‌دانستند، اما بیش از نیمی از سازمان‌ ها می ‌گویند هوش تجاری برای ابتکارات آنها بسیار تاثیرگذار بوده است.
نظر می رسد درک روشنی وجود دارد که هوش تجاری یک گام مهم در پیشرفت تجارت است و میتواند یک جزء مهم در عملیات های تجاری باشد.
گزارشی که در اوایل سال 2021 منتشر شد نشان داد که هوش تجاری به سرعت در حال تبدیل شدن به یک بخش اصلی است، به طوری که 41٪ از فروشندگان هوش تجاری با افزایش درخواست مشتری برای پذیرش نرم افزارهای افزایش درخواست های مشتری برای پذیرش نرم افزارهای داده و تجزیه و تحلیل روبرو شدند.
این کار حرکت روشنی است به سمت پذیرش هوش تجاری در میان افرادی که هنوز به طور کامل در هوش تجاری سرمایه گذاری نکرده اند، با طرح ها و برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت می توان این آمار را افزایش داد.
همانطور که ابزارها و فناوری‌های هوش تجاری هرچه در دسترس‌ تر، مقرون ‌به ‌صرفه ‌تر باشد احتمالاً پذیرش آن و رشد قابل‌توجه آن بیشتر خواهد شد.

 

محرک های کلیدی پذیرش هوش تجاری چه خواهند بود؟

مهمترین جنبه هوش تجاری که منجر به پذیرش گسترده آن می شود، استفاده از آن در کمک به تصمیم گیری است.هوش تجاری را می توان در هر بخش یک کسب و کار، از جمله:بازاریابی، تدارکات یا منابع انسانی استفاده کرد، به این معنی که این فناوری انعطاف پذیر و به طور گسترده ای مرتبط است.
در واقع، کسب ‌و کارها برای سرمایه ‌گذاری در هوش تجاری راحت تر هستند، زیرا در کل شرکت آنها قابل اجرا است، و در حالی که به طور طبیعی برای برخی از سهامداران مفیدتر از دیگران است و استفاده از آن به عنوان کمکی برای تصمیم‌گیری بهتر در همه جا وجود دارد.
61 درصد از تیم های فناوری اطلاعات پس از اعمال تجزیه و تحلیل کسب و کار افزایش یافته اند. رهبران بازاریابی 44 درصد افزایش داشته اند. تحقیق و توسعه 39%; توسعه نرم افزار و امور مالی 38%; فروش 37%; و عملیات 35٪.

 

افزایش محبوبیت پلتفرم های ابری

امروزه استفاده از تجزیه و تحلیل در تجارت برای بسیاری یک ضرورت است – همچنین این مورد نیز وجود دارد که فناوری های مورد نیاز برای دستیابی به سطح قابل توجهی از قابلیت تجزیه و تحلیل در عملیات تجاری به طور چشمگیری مقرون به صرفه تر و پیاده سازی آن نسبت به گذشته آسان تر شده است.
این تا حد زیادی به دلیل استفاده از مراکز داده ابری برای ارائه نرم‌ افزار به عنوان سرویس، به شرکت های کوچک است. هوش تجاری امروزه برجسته ‌ترین روش برای کسب ‌و کارها برای پذیرش فناوری جدید به‌ ویژه در میان شرکت های کوچک‌ است زیرا به سرورهای داخلی نیاز ندارد و می ‌تواند با انعطاف ‌پذیری بسیار بیشتری کارها را انجام دهد.یک نظرسنجی در سال 2018 نشان داد که 64٪ از نرم افزار ERP از طریق هوش تجاری تحویل داده شده است، پس از آن 21٪ با استفاده از ERP ابری در سرورهای خصوصی و اختصاصی، و در نهایت فقط 15٪ از سرورهای داخلی سنتی برای ERP خود استفاده می کنند.


تجزیه و تحلیل با استفاده از هوش تجاری

علیرغم تمام این دستاوردها برای هوش تجاری در سال های اخیر، بلوغ تجزیه و تحلیل در میان بسیاری از شرکت های کوچک به طرز شگفت آوری پایین است.
در مطالعه ‌ای که توسط گارتنر انجام شد، 87 درصد از کسب‌ و کارها به ‌عنوان دارای سطح بلوغ تحلیلی پایین طبقه ‌بندی شدند، در حالی که NewVantage دریافت که تنها 27 درصد از کسب ‌و کارها در سال 2020 محیط کار خود را «داده محور» می ‌دانستند.در حالی که این به خوبی می تواند نشانه ای از آرزوهای بزرگ کسب و کارها باشد. یک روند واضح وجود دارد که بسیاری از سازمان ها هنوز از فناوری ها به روشی ابتدایی استفاده می کنند.
در عین حال، کسب‌ و کارها درک روشنی از ضرورت پیاده ‌سازی راه‌ حل‌ های هوش تجاری برای ابتکارات خود دارند، که نشان می ‌دهد سرمایه ‌گذاری در فناوری هوش تجاری حداقل در چند سال آینده در اولویت اول تحول دیجیتال خواهد بود.
بیش از نیمی (54٪) از تمام شرکت ها می گویند که هوش تجاری ابری برای ابتکارات جاری و آینده آنها بسیار مهم بوده است

پذیرش هوش تجاری آینده در تجارت
ایجاد یک کسب و کار مبتنی بر داده، امروزه برای شرکت های بزرگ و شرکت های کوچک ها بسیار مهم است.در حالی که امروزه پذیرش فناوری هوش تجاری ابری مشتاقان زیادی پیدا کرده است،استفاده از داده ها برای اطمینان از کیفیت خوب، در دسترس بودن و عملی بودن آن چیزی است که به طور کلی موفقیت کسب و کارها در آن دشوارتر است. این تا حد زیادی مربوط به یکپارچه سازی داده ها است تا هوش تجاری. از آنجایی که سازمان‌ها تلاش بیشتری را برای استفاده بهتر از داده‌های خود انجام می‌دهند، هوش تجاری نقش مهمی را در استفاده از این اطلاعات ایفا خواهد کرد.

 

آینده هوش تجاری

هوش تجاری و تجزیه و تحلیل مرتبط و راه حل های هوش مصنوعی تنها طی سه سال گذشته شاهد افزایش چشمگیری در جذب سازمان ها بوده است.
این افزایش، نتیجه چندین عامل است – مهم‌ترین آن این است که استفاده از داده‌ها و تجزیه و تحلیل‌ ها به روشی مؤثر، عامل اصلی تمایز رقابتی برای سازمان‌ های امروزی است.
همانطور که کسب ‌و کارها به رویکرد داده ‌محور برای عملیات خود ادامه می ‌دهند، نیاز به ابزارهای هوش تجاری تنها افزایش می‌ یابد، همانطور که رشد عظیم بازار نشان می‌ دهد.
آینده هوش تجاری به احتمال زیاد به این رشد سریع ادامه خواهد داد تا زمانی که بخشی جدایی ناپذیر تقریباً هر شرکتی در دنیا باشد.

 

منبع:

https://www.impactmybiz.com/blog/future-of-business-intelligence/

 

بیشتر مطالعه کنیم