Power BI چیست؟ ارتباط Power BI با نرم افزار CRM

فهرست مطالب

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مقدمه

Power BI یا پاور بیزینس اینتلیجنس (هوش تجاری) محصولی از شرک Microsoft است که امروزه بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات جهت اتخاذ تصمیمات بهتر، صرفه‌جویی در زمان و هزینه و کشف فرصت‌های جدید از آن استفاده می‌کنند. هوش تجاری یا BI در واقع به مجموعه‌ای از نرم‌افزارها برای تحلیل و پردازش اطلاعات گفته می‌شود. اگر برای شما هم جالب است که بدانید Power BI چیست؟ چگونه عمل می‌کند؟ و ارتباطش با نرم افزار CRM چیست؟ با ما در این مقاله همراه باشید.[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Power BI چیست؟

پاور بی آی Power BI به مجموعه ابزارهایی می‌گویند که برای جمع‌آوری، تجزیه‌وتحلیل، تجسم و به اشتراک‌گذاری داده‌ها به کاربران، ساخته شده است. نرم افزار Power BI در دو نسخه متوسط و حرفه‌ای منتشر شده است. نسخه متوسط برای صاحبان مشاغل کوچک مورداستفاده قرار می‌گیرد که استفاده از آن رایگان بوده و نسخه حرفه‌ای به نام Power BI Pro با حق اشتراک ماهیانه برای کاربران خاص مورداستفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که این نرم افزار هم بر روی کامپیوتر و هم بر روی گوشی‌های هوشمند قابل‌استفاده است.
نرم افزار پاور بی آی Power BI به کاربران امکان نگرش و تحلیل داده‌ها و اطلاعات گوناگون را می‌دهد. برای مثال به شما امکان دسترسی به صدها یا هزاران اطلاعات مربوط به شرکت را خواهد داد تا شما به تجزیه‌وتحلیل مسائل موجود بپردازید. نمونه‌ای از این اطلاعات می‌تواند تجزیه‌وتحلیل عملکرد کارمندان و تحلیل فرایندهای اجرایی باشد. علاوه بر این در این برنامه شما می‌توانید انواع تحلیل‌ها و اطلاعات موجود را با ظاهری مناسب مشاهده کنید و آن را با سایر افراد شرکت به اشتراک بگذارید.
به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت که با استفاده از این نرم افزار که محصولی از شرکت Microsoft بوده می‌توان بدون کدنویسی، از تمام فرایندهای در حال وقوع در مجموعه، گزارش‌هایی در قاب عکس و نمودار دریافت کرد و آن را با دیگر افراد مجموعه به اشتراک گذاشت.[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_single_image image=”3506″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

کاربردهای Power BI شامل چه مواردی می‌شود؟

اکنون‌که متوجه شدید Power BI چیست، به معرفی کاربردهای این ابزار قدرتمند می‌پردازیم. به‌طورکلی می‌توان گفت که Power BI با دریافت اطلاعات، داده‌ها را تبدیل می‌کند و یک تحلیل کاربردی در اختیار شما می‌گذارد. این نمودارهای تحلیلی می‌توانند به اشکال مختلفی مورداستفاده قرار بگیرند. یکی از روش‌هایی که می‌توان از این ابزار استفاده کرد مدل What If یا «چه می‌شود اگر» است که می‌تواند با توجه ‌به وضعیت موجود شرکت پیش‌بینی‌های مناسبی در اختیار شما قرار دهد. این مورد می‌تواند برای بسیاری از صاحبان مشاغل بزرگ و کوچک، سرپرستان و مدیران بینش بهتری نسبت به وضعیت و عملکرد شرکت بدهد.[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

روش استفاده از نرم افزار Power BI چگونه است؟

نرم افزار پاور بی آی Power BI به تحلیلگران و سایر کاربران اجازه دسترسی همگانی می‌دهد. در این مرحله می‌توانید اطلاعات دلخواه را به سیستم بدهید و سپس گزارش‌ها را دریافت کنید و از قسمت سرویس Power BI آن را با دیگر کاربران ابری و موبایل به اشتراک بگذارید. علاوه بر این در صورت نیاز می‌توانید به کاربران اجازه ویرایش گزارش‌های مربوطه یا ایجاد داشبورد را بدهید یا در غیر این صورت دسترسی آنان به ویرایش گزارش‌ها را محدود نمایید.[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

اجزای Power BI

چنانچه پیش‌تر ذکر شد، پاور بی ای Power BI شامل مجموعه‌ای از نرم‌افزارها است که می‌تواند بر روی کامپیوتر یا موبایل مورداستفاده قرار بگیرد. برای استفاده از این نرم افزار روی کامپیوتر باید از برنامه Power BI desktop، برای استفاده روی تلفن همراه باید برنامه Powe BI و برای استفاده از طریق سرویس‌های ابری باید از برنامه Power BI Service استفاده گردد. اما اجزای Power BI چیست؟
اجزای Power BI شامل مواردی می‌شود که به کاربران اجازه می‌دهد بینش‌های تجاری خود را به شکلی متناسب با نقش خود در سازمان ارائه دهند و دارای مؤلفه‌هایی است که به کاربران به ایجاد گزارش‌های داده کمک می‌کند که در ادامه به معرفی پاره‌ای از این تعاریف می‌پردازیم:

 • Power Query: ابزاری برای ترکیب و تبدیل داده‌ها
 • Power Pivot: ابزاری جهت مدل‌سازی داده‌ها
 •  Power View: ابزار مورداستفاده در تجسم داده‌ها
 •  Power Map: ابزار مورداستفاده در تجسم داده‌های مکانی به شکل 3D یا 3 بعدی
 •  Power Q&A: موتور سؤال‌وجواب

علاوه بر موارد ذکر شده، امکان اتصال ده‌ها منبع اطلاعاتی به این نرم افزار وجود دارد، از انواع فایل گرفته تا بانک‌های اطلاعاتی و اتصالات داده و خدمات آنلاین اجتماعی برای نشر گزارش‌ها.[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

ارتباط Power BI با نرم افزار CRM

نرم افزار سی آر ام CRM یک ماژول تحلیل اطلاعات و گزارش‌گیری کاملاً بومی است و عملکرد بخش‌های مختلف سازمان را مورد بررسی قرار می‌دهد. CRM یکی از نرم‌افزارهایی است که به Power BI متصل و هماهنگ می‌شود و از این طریق می‌تواند باعث افزایش فروش و رضایت مشتریان شده و به‌صورت خلاصه بقای کسب‌وکار شما را تضمین کند. از ویژگی‌های نرم افزار سی آر ام CRM می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قابلیت اتصال به Power BI و تحلیل داده‌ها
 • انتقال اطلاعات و داده‌های موردنظر به Power BI
 • قابلیت اتصال به تمام نرم‌افزارهای مالی، حسابداری، حضوروغیاب و… از طریق موتور هوشمند BPMS
 • یکپارچه سازی اطلاعات شما با استفاده از موارد گفته شده و صرفه‌جویی در وقت و هزینه شود و دقت و بالا بردن سرعت حاصله

اما مزایای استفاده از Power BI چیست؟ در بخش بعدی به آن اشاره می‌کنیم.[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

مزایای استفاده از Power BI چیست؟

تاکنون مطالب زیادی را در مورد Power BI شرح دادیم اما یکی از مهم‌ترین این مطالب مزایا و ویژگی‌های استفاده از این نرم افزار است که در این قسمت مزایای استفاده از آن را برای شما شرح خواهیم داد:

 •  ایجاد داشبورد شخصی

داشبورد شخصی به کاربران اجازه می‌دهد تا به منابع اطلاعاتی دسترسی مفیدی داشته باشند و بتوانند گزارش‌ها را ایجاد کنند، اصلاح کنند و نشر دهند.

 •  امنیت بالا:

به دلیل استفاده از Content pack کاربران می‌توانند بدون نیاز به پایگاه‌داده و دست‌کاری داده‌ها، چارت‌ها و گراف‌ها را مشاهده کنند که این کار از اطلاعات موجود در برابر خطای انسانی حفاظت می‌کند.

 •  سرعت بالا و کاربری ساده:

کار با این نرم افزار مانند نرم‌افزارهای دیگر Microsoft بسیار ساده و آسان بوده و در مدت کوتاهی قابل یادگیری است. علاوه بر این کاربران قادر خواهند بود تا اطلاعات را به نرم‌افزارهای دیگری مانند اکسل انتقال دهند که باعث تسهیل در روند کار خواهد شد.

 •  پشتیبانی از سرور قدرتمند:

نرم افزار Power BI به دلیل یکپارچه بودن با تکنولوژی مایکروسافت، مانند Sharepoint با سرور SQL ساخته شده است. این نرم افزار اکنون امکان برقراری ارتباط با 60 راهکار نرم‌افزاری را دارد و اطلاعات را به یک داشبورد متمرکز و قابل‌درک منتقل می‌کند.[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

ویژگی‌های اصلی Power BI چیست؟

کمپانی مایکروسافت از زمان عرضه اولین نسخه Power BI تا آپدیت‌های کنونی همواره ویژگی‌های تجزیه‌وتحلیل داده‌ها را برای بهبود هوش تجاری به این نرم افزار اضافه کرده و می‌کند. اما ویژگی محصول امروزی Power BI چیست؟ در این قسمت به برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نرم افزار می‌پردازیم:

 • هوش مصنوعی:

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های Power BI دسترسی کاربران به شناسایی تصویر، تجزیه‌وتحلیل متن است. کاربران می‌توانند مدل‌های یادگیری ماشین ایجاد کنند و با Azure Learning Machine ادغام شوند.

 •  پشتیبانی گسترش ترکیبی:

با استفاده از این ویژگی اتصالات داخلی در اختیار شما قرار می‌گیرند و به این اتصالات اجازه می‌دهد تا با نیروی فروش و سایر فروشندگان ارتباط برقرار کنند.

 •  بینش سریع:

با استفاده از این ویژگی کاربران قادر خواهند بود زیرمجموعه داده‌ها را ایجاد کنند و به طور خودکار تجزیه‌وتحلیل روی آنها انجام می‌گیرد.

 •  پشتیبانی از مدل داده‌های مشترک:

پشتیبانی این نرم افزار در صورت وجود مدل داده‌های مشترک، امکان استفاده مشترک از یک مجموعه شامل اشخاص، ویژگی‌ها و روابط را می‌دهد.

 • ادغام Cortana:

این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد که با استفاده از زبان طبیعی و نتایج حاصله از طریق دستیار دیجیتال مایکروسافت Cortana به جستجو و تحلیل گزارش‌ها بپردازند.

 •  شخصی‌سازی:

این ویژگی به کاربران امکان ایجاد تغییر در ظاهر ابزارها و گزارش‌ها را می‌دهد. با استفاده از این ویژگی می‌توان ابزارهای جدید به این پلتفرم اضافه نمود.

 •  آماده‌سازی سلف سرویس داده‌ها:

این ویژگی به تحلیل‌گران اجازه می‌دهد تا بتوانند داده‌ها را در سرویس وارد کنند، تبدیل کنند و غنی‌سازی روی آن انجام دهند. لازم به ذکر است که می‌توان داده‌ها را در چندین مدل گوناگون با دیگران به اشتراک گذاشت.[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

آپدیت‌ها و به‌روزرسانی‌های Microsoft Power BI

کمپانی مایکروسافت به‌صورت ماهیانه به‌روزرسانی‌هایی همراه با ویژگی‌ها و پیشرفت‌های جدید ارائه می‌کند. کاربران نیز جهت دریافت به‌روزرسانی‌های ماهیانه می‌توانند به سایت Power BI مراجعه کنند یا به قسمت فروشگاه Windows10 بروند و آپدیت‌های جدید را دریافت نمایند. اما نکته مهم در خصوص به‌روز‌رسانی Power BI چیست؟ لازم به ذکر است که برای اطمینان از اینکه Power BI بعد از آپدیت از داده‌های جدید استفاده کند، تمامی کاربران باید این برنامه را به‌صورت دستی به‌روزرسانی کنند.[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

نکات تکمیلی

به‌طورکلی می‌توان گفت که هرکدام از ویژگی‌ها یا مزایای Power BI برای افرادی خاص منافع خاصی دارد. برای مثال برای بسیاری از افراد استفاده از جدول‌های اکسل در گزارش‌ها و اشتراک‌گذاری آن با تمام اعضای تیم یک مزیت به‌خصوص و ارزشمند به‌حساب می‌آید. برای برخی دیگر هدف استفاده از این نرم افزار به‌کارگیری جداول Warehouse است که با اطلاعات و منبع دیگر ادغام می‌شوند تا بتواند یک مجموعه اطلاعات به‌روز ارائه دهد اما برای هر دو گروه منافع بسیاری را می‌توان متصور شد.

امید می‌رود که در پایان این مقاله توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در خصوص Power BI، کاربردها و ویژگی‌های این محصول در اختیار شما قرار داده باشیم.[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]

بیشتر مطالعه کنیم