هرآنچه که باید درباره نقش کلیدی داده در پروژه های BI بدانید

نقش کلیدی داده در پروژه های BI

فهرست مطالب

مقدمه

در عصر مدرن کسب‌وکارها دائما به دنبال مزایایی هستند که بتوانند با استفاده از آن به رقابت با رقبای خود بپردازند. این مزایا در واقع چیزهایی هستند که به آنها اجازه می‌دهند تا کالاها یا خدمات خود را با هزینه کمتر، کیفیت بالاتر یا سرعت بهتر نسبت به رقبای خود به مشتریان ارائه داده و از این طریق توجه مشتریان را به خود جلب کنند. مسیر انجام این کار به میزان زیادی مرتبط باکیفیت و حجم داده‌هایی است که کسب‌وکارها جمع‌آوری می‌کنند.

نقش کلیدی داده در پروژه‌های BI بر کمتر کسی پوشیده است ولی بسیاری از افراد به‌صورت عمیق با جایگاه داده در این پروژه‌ها آشنا نیستند. داده‌ها همه چیز را در دنیای کسب‌وکارها و تجارت هدایت می‌کنند. از تولید گرفته تا تدارکات مربوط به زنجیره تامین در کسب‌وکارها، خرده‌فروشی، مسائل مرتبط با تجربه مشتری، بازاریابی و خدمات‌پس‌ازفروش همگی به داده‌هایی که توسط یک کسب‌وکار جمع‌آوری شده است بستگی دارند.

ما در ادامه این مطلب بیشتر درباره نقش کلیدی داده در پروژه‌های مختلف در کسب‌وکارها صحبت خواهیم کرد.

نقش داده در کسب‌وکارها

نقش داده در کسب ‌و کارها و پروژه‌های BI

اولین نکته‌ای که باید درباره نقش کلیدی داده در پروژه های BI بدانید این است که داده می‌تواند رازهایی را برای کارآمدتر کردن فرایندهای مختلف، ارزان‌تر کردن هزینه‌های مربوط به تولید محصولات یا خدمات، افزایش حاشیه سود و کارآمدتر کردن کمپین‌های تبلیغاتی و بازاریابی ارائه دهد. بااین‌حال نباید فراموش کنید که داده تنها راهکار نیست. بدون ابزاری که شما بتوانید با این داده‌ها در تعامل باشید و از آنها استفاده کنید نمی‌توانید در کسب‌وکارتان موفق عمل کنید.

در واقع شما علاوه بر این‌که باید با داده‌های خود در تعامل باشید بلکه باید بتوانید یک بینش و دانشی را از داده‌های خود استخراج کنید. نقش کلیدی داده در پروژه‌های موجود در حوزه BI زمانی خود را نشان می‌دهد که شما بتوانید به بهترین شکل ممکن از این داده‌ها استفاده کنید. در چنین شرایطی است که استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای داده‌کاوی می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند. ابزارهایی که در داده‌کاوی وجود دارند می‌توانند بهترین عملکرد را برای ارتباط با داده به کسب‌وکارها ارائه دهند.

این ابزارها می‌توانند داده‌های موجود در حوزه پروژه‌های BI را جمع‌آوری کرده و یک ساختار مشخص را در آنها ایجاد می‌کنند.

فرایندهای تصمیم‌گیری استراتژیک

فرایندهای تصمیم‌گیری استراتژیک با استفاده از داده‌ها در پروژه‌های BI

در ادامه صحبت درباره نقش کلیدی داده در پروژه های BI اجازه دهید تا درباره اهمیت استفاده از داده‌ها در تصمیم‌گیری‌های استراتژیک نیز صحبت کنیم. داده‌های موجود در پروژه‌های BI معمولا در پایگاه‌داده‌های کوچک ذخیره می‌شوند و این نکته بسیار مهم است که شما بتوانید آنها را جمع‌آوری کنید. اغلب داده‌های مربوط به هر بخش در پایگاه‌داده مربوط به آن ذخیره می‌شود. این داده‌ها معمولا اطلاعات تاریخی زیادی را درباره یک پروژه به شما ارائه می‌دهند.

زمانی که این داده‌های خام جمع‌آوری شده و بینش و دانشی از آنها تولید می‌شود می‌توان از آن برای تصمیم‌گیری‌های استراتژیک استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید مشخص کنید که کدام‌یک از کمپین‌های بازاریابی برای شما مفیدتر هستند یا این‌که شما باید روی کدام‌یک از مشتریان خود بیشتر تمرکز داشته باشید. در واقع داده‌ها دانشی را در خود ذخیره می‌کنند که می‌تواند نشان‌دهنده رفتار مشتریان شما باشد.

به همین علت اگر شما بتوانید از روش‌های درستی برای استفاده از این داده‌ها استفاده کنید می‌توانید به بینش موردنیاز برای بررسی رفتار کاربران دست پیدا کنید. در صورت دستیابی به این بینش شما می‌توانید در بازار رقابتی پیروز شوید.

مزایای استفاده درست از داده

استفاده درست از داده در پروژه‌های BI چه مزایایی دارد؟

نقش کلیدی داده در پروژه های BI زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که شما می‌توانید هم فرایندهای داخلی سازمان خود را بهینه‌سازی کنید و هم می‌توانید از این داده‌ها برای بهینه‌سازی فرایندهای خارجی سازمان استفاده کنید. با استفاده از این داده‌ها شما می‌توانید روندهای جدید و نوظهور در حوزه کسب‌وکار خود را به‌خوبی شناسایی کنید و بتوانید از این اطلاعات برای بهینه‌سازی محصولات و خدمات خود استفاده کنید.

نکته مهم دیگری که در خصوص استفاده درست از داده در پروژه‌های BI باید بدانید این است که این داده‌ها به شما کمک می‌کنند تا بتوانید استراتژی‌های تجاری قوی‌تری را برای کسب‌وکار خود ایجاد کنید. هر کسب‌وکاری دارای مشکلات و چالش‌های مخصوص به خود است که این مشکلات می‌توانند میزان فروش و موفقیت یک کسب‌وکار را به میزان زیادی تحت‌تاثیر قرار دهند.

با استفاده از تکنیک‌های حوزه داده‌کاوی و استفاده درست از داده‌ها شما می‌توانید این مشکلات و چالش‌ها را به‌درستی شناسایی کنید و راهکار مناسبی را نیز برای مقابله با آنها اتخاذ کنید؛ بنابراین به‌طورکلی می‌توان گفت که داده در پروژه‌های BI می‌تواند به طور مستقیم روی فروش شما نیز تاثیرگذار باشد.

نقش کلیدی داده در پروژه های BI

پلتفرم‌های مختلف برای استفاده از داده

پلتفرم‌های مختلف برای استفاده از داده در پروژه‌های BI

یک نکته بسیار مهم در خصوص نقش کلیدی داده در پروژه های BI نوع پلتفرم‌هایی است که برای کارکردن با داده‌ها در این پروژه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. امروزه شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ پلتفرم‌ها و ابزارهای متنوعی را در این زمینه طراحی کرده‌اند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن از داده‌هایی که جمع‌آوری می‌کنند استفاده کنند. این پلتفرم‌ها می‌توانند از ترکیبی از داده‌های ساختاریافته، بدون ساختار و نیمه‌ساختاریافته استفاده کنند.

انعطاف‌پذیری بالای این پلتفرم‌ها به سازمان‌ها و کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا بتوانند انواع مختلف داده‌ها را در پروژه‌های BI مورداستفاده قرار دهند و محدودیتی را از این نظر تجربه نکنند. یک نکته جذاب در خصوص این پلتفرم‌ها این است که شما می‌توانید به طیف گسترده‌ای از پایگاه‌های داده از جمله پایگاه‌داده‌های NoSQL نیز دسترسی پیدا کرده و از آنها استفاده کنید.

این ویژگی مهم به تعداد زیادی از کاربران اجازه می‌دهد تا بتوانند در تجزیه‌وتحلیل این داده‌ها شرکت کرده و از آنها استفاده کنند. به‌عنوان نکته پایانی درباره این پلتفرم‌ها باید بدانید که شما می‌توانید از آنها برای فیلترکردن و پالایش داده‌ها نیز استفاده کنید و داده‌های نامرتبط را به‌سرعت حذف کنید.

نتیجه‌گیری

نقش کلیدی داده در پروژه های BI تقریبا بر هیچ‌کس پوشیده نیست. داده می‌تواند به کسب‌وکارها و سازمان‌های مختلف کمک کند تا بتوانند رفتار مشتریان و همین‌طور ارتباط بین فرایندهای داخلی و خارجی شرکت و سازمان را کشف کنند. این سازمان‌ها در ادامه می‌توانند از این داده‌ها برای بهینه‌سازی فرایندهای مختلف سازمانی خود نیز استفاده کنند. برای این کار سازمان‌ها نیازمند تکنیک‌ها و پلتفرم‌های مبتنی بر داده‌کاوی نیز خواهند بود.

 

بیشتر مطالعه کنیم